czwartek, 23 kwietnia 2015

House of Cards. Bezwzględa gra o władzę- recenzjaO Autorze

Michael Dobbs, brytyjski pisarz, niegdyś polityk należący do Partii Konserwatywnej. W latach 1977-1979 Doradzał również samej Margaret Thatcher, będącej wówczas liderem opozycji. 
Został dożywotnio uznany za członka Izby Lordów jako baron Dobbs w Wylye w hrabstwie Wiltshire. "Człowieka motywuje nie szacunek, lecz strach. To na nim buduje się imperia i za jego sprawą wszczyna rewolucje. W tym tkwi sekret wielkich ludzi. Kiedy ktoś się ciebie boi, zniszczysz go, zmiażdżysz, a w efekcie on zawsze obdarzy cię szacunkiem. Prymitywny strach jest upajający, wszechogarniający wyzwalający. Zawsze silniejszy od szacunku. Zawsze".Chcecie wkroczyć świat pełen kłamstw, zawiłych stosunków, intryg? przejść się korytarzami Westminsteru, wbić się w śmietankę polityczną na przyjęciu na Downing Street? 
Michael Dobbs sam przez wiele lat był politykiem i doradzał samej Margaret Thatcher.  Doskonale wie, jak działają mechanizmy władzy, obserwował i obracał się w tym zagmatwanym środowisku pełnym korupcji, manipulacji, gdzie ambicje są wysokie i nikt nie cofnie się przed tym, by przejść po trupach do celu.Fabuła


Przetasowanie, przełożenie rozdanie

Gra się rozpoczęła, stawka jest bardzo wysoka, bo nie gramy o byle co, a o fotel  premiera Brytyjskiego rządu. Premier Henry Collingridge podczas kampanii obiecywał wiele, zarówno narodowi, jak i kolegom z gabinetu.  Jednym tych, którzy liczyli na zmiany jest Francis Urquhart. Rzecznik dyscypliny rządu, doradca premiera, zawsze dostaje informacje z pierwszej ręki. Wie co piszczy w trawie, jest radarem politycznym, zna wszystkich posłów, ich słabości i sekrety, o których sam premier nie ma pojęcia. Francis Urquhart to człowiek o wysokich ambicjach, spostrzegawczy, cyniczny i przede wszystkim bardzo przebiegły. Po wyborach premier decyduje  iż żadnych "przetasowań" w rządzie nie będzie a tym samym Francis nie otrzyma obiecanego mu stanowiska. Francis postanawia się zemścić. Pozostając nadal pierwszym człowiekiem premiera, rozpoczyna grę, w której sam nadaje zasady, a w rękawie ma same asy. Chce obalić premiera, posługując się nic nie świadomymi kolegami i młodą dziennikarką, Francis jest w stanie posunąć się do wszystkiego "Ambicja wymaga ofiar.Taka już jej natura" Na korytarzach Westminsteru rozchodzi się coraz większa wrzawa. Francis wyjmuje i dokłada do swej gry coraz więcej kart,  co w pewnym momencie wymknie mu się spod kontroli, czy droga wprost do Downing Street zburzy się jak karciany domek?

"Westminster był kiedyś nadrzecznym bagnem. Osuszono je, zbudowano pałac i wspaniałe opactwo, zapełniono szlachetną architekturą i nienasyconą ambicją. Ale w gruncie rzeczy to nadal bagno".

"Polityka, słowo pochodzi z greki od politik. Poli znaczy "wiele". A tik to nerwowy odruch, niezależny od naszej woli i uprzykrzający nam życie".


Moja opinia

Wiadomo, jak to z tą polityką jest, jedni bardziej się w nią angażują inni mniej,  słyszałam coś o serialu z genialnym Kevinem Spacey w roli głównej, który był właśnie zainspirowany tą książką. Książkę  akurat wygrałam książkę w konkursie, więc odłożyłam na bok serial, by zatracić się w lekturze bez reszty. Nigdy wcześniej nie miałam okazji czytać thrillera politycznego, a ta książka pochłonęła mnie całkowicie. Doskonale przedstawia świat polityki,  pełen kłamstw, niedomówień, intryg, fałszywych ludzi, mimo iż książka została napisana przez Dobbsa już jakieś 25 lat temu mocno trzyma w temacie po dziś dzień i w kwestiach polityki  raczej nic się nie zmienia.
Co jeszcze mi się podobało w książce, prócz fantastycznej fabuły i wyrazistych bohaterów? A to iż na początku każdego rozdziału przedstawione były osobiste, mądre i ciekawe sentencje Urquharta, dotyczące świata polityki i jego funkcjonowania, których kilka pozwoliłam sobie zacytować, a jest ich naprawdę wiele i wszystkie trafiają w sedno. Szczerze polecam ten oryginalny thriller polityczny, ja się zachwyciłam, majstersztyk, naprawdę!
INFORMACJE
Autor: Michale Dobbs
Tłumacz: Agnieszka Sobolewska
Cykl: Fransis Urquhart (tom 1)
Data wydania: 4 lutego 2015
Kategoria: Literatura współczesna, thriller polityczny
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 416
Moja ocena: 10/10