niedziela, 26 kwietnia 2015

Mroczny zakątek- recenzja
O Autorze

Gillian Flynn to amerykańska pisarka i publicystka telewizyjna pochodząca z Kansas City.  Zadebiutowała w 2006 roku powieścią "Ostre przedmioty" potem w 2009 ukazał się  "Mroczny Zakątek" i  w 2012 " Zaginiona Dziewczyna". Książki cieszą się wielką popularnością w wielu krajach.Fabuła


Główną bohaterką jest  Libby 31 letnia kobieta , która jako mała dziewczynka przeżyła straszną rodzinną tragedię co się właściwie wydarzyło?  Pozwolę sobie zacytować rymowankę, która  wita czytelnika zaraz gdy tylko otworzy książkę: 


„  Klan Dayów mógł istnieć aż po dziś dzień. 
Pech chciał, że syn rodu rudy świr Ben
Poprosił szatana o dar ciemnej mocy 
I zarżnął rodzinę pewnej mroźnej nocy.                    

Udusił Michelle gołymi rękami                                                         
Po Debby zostały tylko mokre plamy
Na końcu wykończył swoją matkę Patty,
Odstrzelił jej łeb, wbił w pierś nóż zębaty.

Najmłodsza Libby znalazła ukrycie 
I żyje do dziś, lecz co to za życie?”Od tej tragedii minęło 25 lat, poznając Libby każdy by współczuł  i owszem zaraz po tragedii ludziom w całym Kansas krajało się serce „ mała sierotka Libby”  wszyscy interesowali się życiem Libby  w późniejszym czasie nawet poproszono aby napisała książkę o tym jak sobie poradziła z „duchami przeszłości” . Dostawała pieniądze i dużo życzliwości od ludzi. 
Libby była ostatnia z trójki rodzeństwa najstarszy brat Ben, zbuntowany nastolatek nie bardzo miał kontakt z siostrami,  zamykał się w swoim pokoju z matką nie miał tez dobrego kontaktu, były jeszcze Michelle i Debby . Ojciec Runner Day zostawił ich na upadającej farmie z mnóstwem długów, pojawiał się co jakiś czas zabierał ukryte przez Patty pieniądze i znów znikał, musiała sama radzić sobie by wiązać koniec z końcem , kochała swoje dzieci  ale przez przytłaczające problemy nie poświęcała im zbyt dużo uwagi.
Libby jako jedyny świadek tragedii podczas śledztwa zeznała ze sprawcą był jej brat Ben, widziała niewiele - ukryła się. Po latach członkowie pewnego stowarzyszenia,  o nazwie Klub Kryminalnych Ciekawostek, którzy fascynują się tajemniczymi zabójstwami i zniknięciami  kontaktują się z Libby gdyż według nich Ben został niesłusznie oskarżony.  Chcą by Libby z nimi współpracowała i pomogła udowodnić  niewinności Bena. Dla Libby to ciężka decyzja, sama bowiem zeznała przeciw bratu, jednak jej sytuacja finansowa jest marna a Klub proponuje pieniądze. W zamian za pomoc Libby musi cofnąć się w przeszłość do tragedii , przeanalizować co tak naprawdę pamięta czy ktoś mógł nią manipulować ? Była w końcu małą, przestraszoną dziewczynką, która uniknęła śmierci, czy Ben niesłusznie został skazany?


Moja opinia

„Mroczny zakątek” świetnie pokazuje, jak nawet małe patologie w rodzinie  mogą odbić się potem w dorosłym życiu,  dzieci wychowujące się bez ojca, matka, która wydaje się być zmęczona i bezradna wobec zaistniałej sytuacji.
W Powieści wszystkie postaci są bardzo wyraziste a wątki podzielone są na 3 główne osoby, Libby w teraźniejszości oraz w dniu tragedii oraz ze strony Patty i Bena również 1985 roku dzięki temu możemy bliżej zrozumieć Patty, Bena i Libby i przenieść się do tej tragicznej mroźnej styczniowej nocy i powoli odkrywać tajemnice.
 Powoli bo faktycznie akcja idzie krok po kroku,  wciąga czytelnika, chociaż nie tak bardzo jak się spodziewałam, zapewnia dużą dawkę emocji współczucia, złości. Zakończenie? cóż lubię jak mnie rozwiązanie zagadki zaskoczy, tak było  w tym przypadku, lecz jakoś akurat  nie przypadło mi do gustu. Nie mniej jednak gorąco zachęcam do do sięgnięcia po tę pozycję. 

INFORMACJE:

Autor: Gillian Flynn
Data wydania: 6 .10. 2014
Wydawnictwo: Znak Literanova
Kategoria: Sensacja/kryminał/thriller
Liczba stron: 512
Moja ocena: 7/10