poniedziałek, 1 czerwca 2015

Dzieci bohaterami literackimi


Dzieciństwo, czas beztroskich zabaw, poznawania świata, nowych rzeczy, nowych  ludzi. Z uśmiechem na twarzy wracam do wspomnień z mojego dzieciństwa, gdzie razem z dziećmi z podwórka, całymi dniami przesiadywaliśmy na trzepaku, graliśmy w klasy, w gumę, czy piłkę. To niezapomniane i bezcenne chwile
      Pierwszy czerwca to właśnie święto dzieci i pewnie każdy dorosły w środku nadal czuje się dzieckiem:). W związku z tym świętem chciałam przedstawić małe zestawienie moich ulubionych książkowych dzieci, są to postaci niezwykle barwne z charakterem, uporem a nawet odwagą większą niż u jednego dorosłego, a powiedzenie "Dzieci i ryby głosu nie mają" ni jak się ma do ich osobowości. Zaczynamy:1. Arya StarkOdkąd sięgnęłam po Sagę Pieśni lodu i Ognia ta dziewięcioletnia dziewczynka najbardziej przykuła moją uwagę.  Przede wszystkim swoim charakterem,  sposobem bycia tak innym niż zachowania dziewczynek w jej wieku. Nie w głowie jej rycerze, piękne suknie, ślub niczym z bajki. Jest zafascynowana walką, jazdą konną, strzelaniem z łuku, uczy się  władania meczem. Charakteryzuje ją mądrość, spryt, odwaga i ognisty temperament. Arya z biegiem powieści pokazuje coraz bardziej swój bystry umysł i oko, szybko się uczy i  przyswaja umiejętności przetrwania w trudnym czasie Gry o Tron.


"Strach tnie głębiej niż miecze".2. Ania Shirley

 Zabawna niesforna, śniąca na jawie dziewczynka, która przypadkowo trafia do domu Mateusza i Maryli, burząc ich porządek i sprawiając nie lada kłopotów. Ale mimo tak szalonego charakteru, pokochałam Anię odkąd pierwszy raz sięgnęłam po tę książkę. Ta dziewczynka, nie tylko była psotną postacią, ale przede wszystkim uczynną, mądrą, osóbką, a  jej filozoficzne podejście do życia dodawało charakteru i sprawiało iż nie było ono  nudne. Lucy Maud Mongomery stworzyła fantastyczną postać, z która jako mała dziewczynka się utożsamiałam i po dziś dzień czuję do niej sentyment.

"Czy to nie przyjemne wiedzieć, że jest tak dużo rzeczy, które jeszcze poznamy ? To właśnie sprawia, że ja się tak cieszę życiem... Świat jest tak ciekawy... Nie byłby tak ani w połowie, gdybyśmy wszystko o wszystkim wiedzieli, prawda" ?


3. Staś Tartkowski  i Nel Rawlison
W Pustyni i w Puszczy Henryka Sienkiewicza to lektura obowiązkowa, nie chodzi mi tu wyłącznie jako lekturę szkolną, ale o poznanie dwójki tych fantastycznych dzieci.
Niezwykła dzika afrykańska przygoda, odwaga, bohaterstwo. Te dzieci wiele przeżyły, zmagały się z rozłąką, tęsknotą do swoich ojców. Staś kocha Nel jak młodszą siostrę, opiekował się i bronił podczas ciężkiej choroby i napadu tubylców. Dzięki swojej wzajemnej miłości, sile i uporowi przetrwali ciężkie chwile. A słodka Nel skradła moje serce już na zawsze i nawet teraz lubię wrócić do tej lektury.

"Nie, Stasiu... ja nie chcę płakać... tylko mi się tak... oczy pocą."

4. Oskar  

Bohater powieści Erica Emmanuela Schimmitta pod tytułem "Oskar i pani Róża"

Niezwykle wartościowa powieść o trudnych tematach, takich jak ciężka choroba i śmierć, które dotykają dziesięcioletniego Oskara.
       Dzieciom trudniej zaakceptować i zrozumieć, dlaczego to właśnie im się przytrafia, Oskar to mądry i poważny jak na swój wiek chłopiec, wie że umrze. W szpitalu gdzie przebywa odwiedza go wolontariuszka, Pani Róża, która pomaga  przetrwać ciężkie chwile, dzięki niezwykłej zabawie Oskar każdy dzień przeżyje jakby było to 10 lat. Niezwykle duchowa i emocjonująca historia. Podziwiam tego małego chłopca, powieść  mocno mnie poruszyła i czytając książkę bez chusteczek się nie obeszło.
"Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą głupcy, nie będę miał czasu na to, o czym myślą ludzie inteligentni."

5.  Mały Książę 

Główny bohater, Mały Książę, który jest mieszkańcem planety B-612. Jest miłym, uczynnym pełnym wiary i  nadziei dzieckiem, nigdy nie kłamie, mocno wierzy w miłość, dobroć, szczerość. Odwiedzając  planety zamieszkane przez ludzi poznaje  ich zachowania. Widzi iż ludzie są cyniczni, pozbawieni empatii, egoistyczni, jednak każdą ich wadę usprawiedliwia. Nie przekreśla nikogo a uczy patrzeć sercem i wiedzieć dobro mimo wszystko. Pokazał że nie należy brać  tylko materialnych korzyści, ale też te duchowe i emocjonalne  jak miłość, przyjaźń do drugiego człowieka.

Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku."
"Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym."

6. Harry Potter 

Nie mogło go zabraknąć :) Harry  miał ciężkie dzieciństwo. Będąc małym stracił rodziców, którzy zginęli z rąk złego czarownika Valdemorta , wychowywali go ciotka Petunia i wuj Veron, gdzie nie czuł się dobrze, ciągle był wyśmiewany i uważany za piąte koło u wozu.W Dniu swoich 11 urodzin dowiaduje się o swoim pochodzeniu. Harry trafia do niezwykłej szkoły czarów, magii i innych niemożliwych zjawisk. Harry to skromny chłopiec o dobrym sercu, mimo iż przez całe życie dawano mu odczuć iż jest niepotrzebny, nie dał się. Udowodnił że ma w sobie siłę walki, spostrzegawczość, dociekliwość, upór, inteligencję i niezwykły spryt. Dzięki tym cechom osobiście stawił czoła złemu czarownikowi, którzy odebrał życie jego rodzicom.


        I jak wam się podoba moja szóstka niezwykłych książkowych dzieci? A wy podzielacie moje zdanie? A może dodalibyście kogoś do listy?  z chęcią poznam waszych ulubionych dziecięcych bohaterów, macie takich?