środa, 24 czerwca 2015

Inicjały zbrodni


O Autorze

Sophie Hannah to brytyjska pisarka, która sławę dobyła dzięki serii bestsellerowych kryminałów psychologicznych, publikowanych w 27 krajach. Jest też laureatką National Book Award za najlepszy kryminał.
Sophie została wybrana przez spadkobierców Agathy Christie do tak wielkiego wyzwania jakim jest napisanie nowych przygód słynnego detektywa Herculesa Poirota.


Fabuła


        Podczas gdy Hercules Poirot relaksował się w swojej  ulubionej Londyńskiej kafeteri, do środka z impetem wbiega około czterdziestoletnia kobieta imieniem Jannie, od razu wzbudzając ciekawość detektywa swoim zachowaniem. Jest nerwowa i wyraźnie przestraszona. Detektywistyczna natura Poirota nakazuje przysiąść się do kobiety i z troską wypytać co takiego ją niepokoi. Ta wyznaje iż jest w niebezpieczeństwie i że niebawem będzie martwa. Wypowiedziane słowa bardzo zaniepokoiły detektywa, kilkakrotnie dopytywał czy jest pewna, że ktoś ją chce zamordować, bo jeśli tak to nie można tej sprawy tak zostawić. Jednak kobieta, kategorycznie zaprzecza temu by ktoś interweniował w tę sprawę, twierdząc że i tak już za późno. Hercules natomiast proponuje jej pomoc od zaprzyjaźnionego detektywa Scotland Yardu Edwarda Catchpool'a. Kobieta pozostaje przy swoim i w przypływie emocji wybiega z kawiarni . Od tamtej pory Hercules jej już nie widział i tym bardziej ubolewał nad tym co usłyszał od Jennie.
       Tymczasem Catchpool dostaje sprawę trzech morderstw dokonanych nie mal w tym samym czasie w hotelu Bloxham. Poirot pomaga młodemu policjantowi w tak niezwykłym morderstwie. Największą zagadką zbrodni okazały się być spinki do mankietów z monogramem PIJ, które ofiary miały wsadzone w usta. Poirot i Catchpool próbują rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw. Kto tego dokonał? co oznaczają ów spinki i widniejące na nich inicjały?
" Pozwól rozmówcy myśleć, że wcale nie zamierzasz zmuszać go do zwierzeń, a często z własnej woli przyniesie ci na tacy wszystkie odpowiedzi, których tak bardzo potrzebowałeś"
      Catchpool i Poirot, w trakcie śledztwa, przepytują personel, oraz szukają informacji na temat  ofiar. Wszystkie trzy ofiary przybyły do hotelu tego samego dnia, lecz każde o innej godzinie. Jednak co się później okazuje ofiary znały się ze sobą, gdyż w przeszłość mieszkały w jednym miasteczku. Catchpool wyrusza więc do Great Holling by uzyskać więcej informacji na temat ofiar. Przybycie policjanta Scotland Yardu wywoła w miasteczku poruszenie, ludzie wydają się być wystraszeni, unikają Catchpool'a. Ten poznaje Margaret Ernst, która jedyna postanawia porozmawiać z nim i wyjawić pewną historię z przeszłość.
Chociaż Catchpool nie gościł długo w Great Holling miał dla Poirota, istotne informacje, które zebrał dzięki Margaret. Tymczasem również sam Hercules dokonuje kilku odkryć. Sprawa wydaje się być coraz bardziej zagmatwana, bo w Bloxham dochodzi do kolejnego morderstwa. Ale wciąż bystry umysł Herculesa Poirota działa na najwyższych obrotach, po zebraniu informacji, przesłuchaniu kilku osób, kilku drobnych, wydawałoby błahych słów, gestów i incydentów ma w głowie rozwiązanie zagadki.

Moja opinia

 Z Agathą Christie "zapoznałam" się chyba jeszcze będąc w szkole średniej.  Już odkąd przeczytałam inne powieści z udziałem Poirota, zauroczył mnie styl pisarki, być może właśnie dlatego,  iż powieści pochodzą z czasów, które urzekają mnie swoja staroświeckością. W powieściach kryminalnych Agathy nie brakowało też wykwintności, którą nadawał sam Poirot. Jego "dandysowski" styl bycia, estetyka, porządek, symetria,  spostrzegawczość, otwarty umysł i język, którym się posługiwał, w połączeniu z zawiłą zagadką kryminalną tworzył wyśmienity kąsek, który połykałam ze smaczkiem.
     Nie wątpliwie zmierzenie się z napisaniem powieści odwzorowującej kunszt królowej kryminału, było do Sophie Hannah nie lada wyzwaniem,  a tym bardziej wskrzeszenie wielkiego detektywa Herculesa Poirota, który miał dość specyficzny sposób rozwiązywania zagadek zdecydowanie odbiegających od klasycznych metod detektywistycznych. Chwytając " Inicjały zbrodni" czułam ekscytację, ale też miałam obawy, które poniekąd się sprawdziły. Już po pierwszych stronach gdy "usłyszałam" Poirota, mimo iż Sophie Hannah próbowała odwzorować detektywa, jakoś nie bardzo mi pasował ten nowy do tego, którego pamiętam z książek Christie. Dodatkowo tutaj trochę historia przeciągała się, gdzie u Christie wszystko było zwartko, zwięźle i niczego nie brakowało bez niepotrzebnego przeciągania fabuły. Może to tylko takie moje małe czepianie się bo mimo wszystko książki nie oceniam aż tak źle. Morderstwa, śledztwo, zaskakujące momenty,  ale pozostaje przy przekonaniu że królowa jest tylko jedna, a w tym przypadku powiedzenie "nie ma ludzi niezastąpionych"  kompletnie się nie sprawdza bo Agathy Christie nikt nie zastąpi!

Informacje

Autor: Sophie Hannah
Tłumacz: Łukasz Małecki
Data wydania:11.09.2014
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Kryminał
Liczba stron: 360
Moja ocena: 7/10