poniedziałek, 22 czerwca 2015

Oddawaj różdżkę Phong!

źródło: e-bookowo


O Autorze

Z wykształcenia inżynier, z życia copywriter, w
marzeniach chciał być rockowym gitarzystą. Prowadził popkulturową audycję  "Schaby Jabby" w warszawskim radiu Kampus . Myśl by napisać książkę długi czas go  prześladowała, aż w końcu przerodziła się w czyn i tak oto jest debiutancka powieść Łukasza Wasilewskiego.

Krótko  o fabule

 
        Wojna dwóch planet Wenus i Mars, tak inne, tak odległe. Kobiety są z Wenus Faceci z Marsa odwieczna walka między płcią piękna a brzydką. Toczą boje, prowadzą sprzeczki i dyskusje. Chociaż akcja powieści nie toczy się w kosmosie i na innych planetach, a nadal pozostaje na ziemi w naszej przepięknej stolicy, cała historia tak się rozpoczyna,  jakby właśnie machnąć tą wplecioną w tytuł różdżką i przywołać pojawiającego się znikąd Szatyna i wkraczającego w życie trzech dziewczyn:

 Zosi - młodej pisarki, która odnosi sukcesy, chociaż sama sądzi,  iż za sprawą nazwiska (Grochola)
Tatiany-  dziewczyny na telefon bystrej, rudowłosej wielkiej fanki Beatles'ów.
Natalii- ilustratorki książeczek dla dzieci uwielbiającej Batmana.
Nie, nie  jest to żadne fantasy czy science fiction, lecz prawdziwe życie "Oddawaj różdżkę Phong"  to historia  przedstawiająca kobiecy i męski świat i spostrzeżenia na sztukę podrywu, kochania, przyjaźni. Autor sprytnie wniknął w kobiecy umysł i punkt patrzenia na świat,  pokazał również solidną męską przyjaźń i uchylił rąbka tajemnicy dotyczące wielkiego męskiego podrywu, sztuki randkowania,  tanich  trików  i co o kobietach myślą mówią  i jak na nie patrzą faceci. Jest trochę romantycznie, trochę, komediowo, z nutką absurdu, osadzone w popkulturowej otoczce.Moja opinia

    Jeszcze raz  dziękuję autorowi Łukaszowi Wasilewskiemu za "podrzucenie" mi książki na maila :)

Komedia romantyczna? jakoś nie miałam ochoty sięgać po taki gatunek ale "Oddawaj różdżkę Phong"  nie jest standardową komedią romantyczną,  fajnie pokazuje świat damsko-męski,  rywalizacja,  ale też mimo wszystko wzajemne przyciąganie obu płci, ciekawie i niebanalnie, zabawnie i romantycznie. Brawa dla Łukasza Wasilewskiego za tak prawdziwe  przedstawienie  kobiecego toku myślenia i spostrzeżeń,  (chociaż czasem byłam oburzona ;))  oraz ukazanie wszystkiego od męskiej strony,  trochę się pośmiałam, trochę podenerwowałam, fajnie lekko i przyjemnie i co najważniejsze, nie jest to książka wyłącznie dla kobiet ;)Informacje:
Autor: Łukasz Wasilewski
Data wydania: 16.06.2015
Wydawnictwo: e-bookowo
Kategoria: Literatura współczesna
Liczba stron:408
Moja ocena: 7/10