piątek, 19 czerwca 2015

Pociągi pod specjalnym nadzorem                                                                             

 O Autorze
 Bohumil Hrabal. Czeski pisarz uważany za
znaczącego twórcę światowej literatury XX wieku. Jego powieści zostały przetłumaczone na ponad 25 języków.
Urodzony  28 marca 1914 w Brnie, zm. 3 lutego 1997 w Pradze. 

Fabuła

               Wszystko rozgrywa się pod koniec II wojny światowej, śledzimy historię, która głównie toczy się w małej stacji kolejowej w Kostomlatach. Śledzimy tam życie zawodowe jak i erotyczne młodego praktykanta, pomocnika dyżurnego ruchu w małej stacji kolejowej, któremu autor dał dość zabawne nazwisko- Miłosz Pipka. Pracując razem z Panem Całuskiem na stacji nudzą się i ich głównym zajęciem zaprzątającym głowę,  jest myślenie o kobietach i "tych" sprawach zwłaszcza Całusek- erotoman kobieciarz, kategoryzuje kobiety na "dupiary", czyli te z dużą pupą i "cycówy" mające bujne piersi, ciągle uprawia sex na w pokoju zwiadowcy niszcząc mu kanapę i doprowadzając go do wściekłości. Natomiast Pipka przezywa istny dramat, cierpi na przedwczesny wytrysk, co w przeszłości odbiło się na próbie samobójczej i podcinaniu żył w burdelu. Bohaterowie żyją ze skandali a ostatnim była zabawa erotomana Całuska z Zdeniczką- koleżanką z pracy której ten odbijał na tyłku kolejowe pieczątki.  "-Czy to Pani Tyłek?-spytał pokazując Zdeniczce fotografię.
-Tak- odparła, uśmiechając się. 
- Kto pani odcisnął te pieczątki?- pyta radca Murarick, a pan zwiadowca zapisywał. 
- Dyżurny ruchu, pan Całusek- odpowiedziała."
(str 56-57)

 Moja opinia 


Było to moje pierwsze spotkanie z Hrabalem,tę krótką opowieść wygrałam w konkursie, w jedną godzinę przeczytałam śmiejąc się na całego.
Hrabal zabawił swoich czytelników tym pogodnym opowiadaniem, w totalnie absurdalny sposób w ogarniętym drugą wojną świecie  przedstawił znudzonych kolejarzy w małym czeskim miasteczku, którzy między dyskusjami, dziwnymi incydentami, zajmują się nadzorowaniem pociągów. Czesi, nie bez powodu są nazywani lekkoduchami potrafiącymi śmiać się z samych siebie. Historia, która przedstawił Hrabal potwierdza w stu procentach, jak specyficzne poczucie humory mają nasi południowi sąsiedzi.Informacje

Autor: Bohumil Hrabal
Tłumacz: Andrzej Czcibor-Piotrowski
Rok wydania: 2002
Kategoria: Literatura współczesna
Liczba stron: 96
Moja ocena: 8,5/10