czwartek, 30 lipca 2015

#2 Z cyklu Cudzych autorów czytacie, swoich nie znacie "Druga szansa" Katarzyny Bereniki Miszczuk


Jak uciec z pułapki własnego umysłu?


O Autorce
Katarzyna Berenika Miszczuk 


                      Młoda, piękna i utalentowana absolwentka Warszawskiego 
Uniwersytetu Medycznego, lekarka i pisarka, swoją pierwszą powieść Wilk napisała w wieku piętnastu lat i trzy lata później  wydała. Druga szansa została wydana w 2013 roku a w czerwcu autorka znów zadebiutowała, tym razem  powieścią kryminalną "Pustułka".Fabuła

Kruki, zjawy, przewidzenia 

 Julia Stefaniak  ma dwadzieścia dwa lata , właśnie ocknęła się w miejscu, który wyglądał jak szpital. Nie miała pojęcia dlaczego tu jest co się właściwie wydarzyło że znalazła się w miejscu, które już od samego początku sprawiało że ściskało ją w żołądku. Budząc się czuła pustkę, nie wiedziała jak się nazywa, a spoglądając na swoje odbicie w lustrze nie potrafiła skojarzyć nawet swojej twarzy.

Z pomocą  przychodzi  doktor Zofia Morulska,  opowiada Julii gdzie jest i co się wydarzyło. Okazuje się że Julia przeżyła rodzinną tragedię, niestety w wyniku wypadku doznała poważnego urazu głowy, przez co straciła pamięć, a ośrodek "Druga szansa" do którego właśnie trafiła leczy pacjentów z takimi schorzeniami i pomaga powoli dojść do zdrowia. Julia czuję się zdezorientowana w całej sytuacji, w głowie pojawiają się różne pytania, czy nie ma innych członków rodziny, nikt nie wie gdzie przebywa? Leki, które Julia musi zażywać powodują, że staje się senna, postanawia pominąć dawkę leku by zachować jasność umysłu. 
Wówczas zaczyna dziać się coś nieoczekiwanego przerażające kruki,  odgłos ich krakania, który wywołuje strach, oraz przewidzenia, w których pojawia się rudowłosa dziewczyna wołająca "Karolina...otwórz oczy" ...krew, rana na czole, którą widzi tylko ona. Julia zaczyna popadać w obłęd, czy Druga szansa to faktycznie bezpieczne miejsce?


W ośrodku Julia zapoznaje troje przyjaciół Adam, Piotrek, Iza młodzi ludzie, którzy podobnie jak ona stracili pamięć i rodzinę. Większą więź Julia utrzymuje z Adamem, po zwierzeniach i rozmowach, oboje są nieco zdziwieni tym, że każdy kto trafia do Drugiej szansy nie ma zupełnie żadnej rodziny. Z ośrodka zaczynają również "znikać" inni pacjenci. Julii i Adamowi coś podpowiada, że dzieją się tu dziwne rzeczy, podejmują decyzję, trudną lecz za wszelką cenę chcą się wydostać z tego przerażającego miejsca. Czy im się uda? Prawda okażę się bardzo zaskakująca!Moja opinia


 Książka mocno mnie zaskoczyłam, nie spodziewałam się aż tak ciekawej fabuły, aż mnie korci żeby to wszystko opowiedzieć, ale nie chcę wam dać nawet maleńkiej podpowiedzi bo pewnie po nitce do kłębka i zorientujecie się o co chodzi, a lepiej przecież być zaskoczonym tak miło jak ja. Autorce należą się wielkie gratulacje za ta cudowną książkę, za  mroczność, tajemniczość, za te ciary na plecach i przede wszystkim za zupełnie niespodziewane, zaskakujące zakończenie, nigdy bym się nie domyśliła że historia ma drugie dno, rewelacja! Dodatkowo te cudowne ilustracje wewnątrz książki, dodawały uroku i jeszcze bardziej podsycały wyobraźnię. Brawo.


Informacje
Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Ilustracje wewnątrz książki: Dominik Broniek
Wydawnictwo: Uroboros 
Data wydania: 6.11.2013 r.
Kategoria: Fantasy, thriller 
Liczba stron: 330
Moja ocena: 9/10