niedziela, 12 lipca 2015

Temat na pierwszą stronę- recenzja






O Autorze

Umberto Eco ur. 1932 roku w Piemoncie. Jest profesorem Uniwersytetu Bolońskiego i jednym z najsłynniejszych pisarzy współczesnych.
Jego debiutancka powieść to "Imię Róży",  która stała się jednym z największych bestsellerów w historii literatury.











Fabuła


      Cała historia rozgrywa się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Colonna jest facetem w średnim wieku. Nie osiągnął wiele w swoim pięćdziesięcioletnim życiu,  mieszkał w różnych miastach, dorabiał robiąc korekty w wydawnictwach. Pewnego razu nadarzyła się okazja, dostał propozycję współpracy,  gdzie być może spełni się jego marzenie o napisaniu książki. Simei,  człowiek który złożył Colonnie propozycje chce, by ten przez rok nadzorował pracę nad dziennikiem, którego nazwa to "Jutro" a następnie podejmie się napisania książki z tychże prac i przygotowań. Mankament jednak jest taki, że ów dziennik nigdy się nie ukaże, a oficjalnym autorem książki będzie nie Colonna a Simei. Colonna nieco zaskoczony tym pomysłem, po zapewnieniu sowitej zapłaty za pracę zgadza się przystąpić do współpracy. Do gazety zostali zatrudnieni również inni dziennikarze, jednak nikt z pozostałych nie był świadomy że pracują nadaremnie. 
Tak praca nad "Jutrem" nabierała tempa a dziennikarze omawiali, co dziennik powinien zawierać i jak formułować zawartość, by w prosty sposób trafiła do potencjalnych czytelników.


"Gazety uczą ludzi jak mają myśleć" (str.82)

Moja opinia

    "Temat na pierwsza stronę" to moja druga książka Umberto Eco. Sięgając po nią spodziewałam się  czegoś innego  i być może dlatego ta pozycja mnie trochę rozczarowała, bo pamiętam innego Eco.
 Książka dosadnie porusza temat manipulacji przez media, które to fałszują, ubarwiają, okłamują i zatajają pewne sprawy. 
W książce pojawiły się również tematy polityczne i historyczne, które w jakiś sposób zaciekawiły, ale też trochę się przeciągały i były uciążliwe dla kogoś, kto nie bardzo orientuję się w polityce i dogłębnej historii Włoch.
W sposób gorzki, ale prześmiewczy i  inteligenty Eco przedstawił mechanizm władzy mediów nad ludźmi, wkroczył  do redakcji gazety i od strony kuchni pokazał całą pracę twórców gazet. 


Informacja

Autor: Umberto Eco
Tłumacz: Krzysztof Żaboklicki
Data wydania: 6.05. 2015 r.
Wydawnictwo: Noir Sur Blanc
Kategoria: Literatura współczesna
Moja ocena: 5/10