piątek, 10 lipca 2015

Wiem o tobie wszystko - Recenzja


"Stalking - słowo pochodzące z angielskiego oznaczające "skradanie się" .Początkowo stalking ujawniany był jako obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami. Dziś to zjawisko społeczne nabrało szerszego znaczenia i nie zamyka się wyłącznie na osobach znanych. Jest definiowany jako złośliwe, nagabywanie, prześladowanie, zastraszanie, przekraczanie granicy zbliżenia,  zagrażające  bezpieczeństwu.
O Autorze


Claire Kendal- Urodzona w USA, wychowywała 
się i dorastała w Wielkiej Brytanii i tam mieszka 
do dziś Wykłada literaturę angielską. "Wiem o tobie wszystko"      
to jej pierwsza powieść, która została już przetłumaczona 
na ponad 20 języków. 

Fabuła 

Clarissa pracuje w administracji a uniwersytecie. Tam tez poznała swojego kolegę Rafe'a. Pewnego wieczoru dostała zaproszenie na  spotkanie z okazji wydania książki właśnie przez Rafe'a. On jest bardzo zachwycony jej obecnością, proponuje toast, podaje jej białe wino, wypijają kieliszki do dna. Ta noc skończyła się w jej domu i jej łóżku. Rano Clarissa stwierdza, że za bardzo nie pamięta co się właściwie stało. Ale od tamtego wieczoru zmieni się jej życie. 
Rafe staje się być bardzo upierdliwy, pojawia się wszędzie gdzie tylko Clarissa pójdzie, mimo że  tłumaczyła mu,  że noc spędza razem była pomyłką wypiła wino, z pewnością za dużo wina  i nie wiedziała co robi. Rafe jednak nie dopuszcza i codziennie pojawia się przed jej domem, by móc ją zobaczyć porozmawiać a nawet obwiniać czy nie jest jej przykro że tak go traktuje.

Clarissa ma właśnie zasiąść w ławie dwunastu przysięgłych, na procesie, który będzie trwał siedem tygodni. Wie że będzie dużo czasu spędzała w sądzie, a czas ten pozwoli na unikanie Rafe'a. 
Jednak mężczyzna nadal nie daje jej spokoju, zaczyna przysyłać do jej domu różne podarunki a w późniejszym czasie nawet zdjęcia, które były robione w tę listopadową noc tuż po spotkaniu autorskim i których ona sama nie miała pojęcia, zdjęcia były dla niej szokiem.

Clarissa wie że zaczyna to być chorobliwe, postanawia zadzwonić na policję, jednak tam dowiaduje się iż nie ma wystarczających dowodów na to że jest prześladowana. Postanawia więc działać, zbierać wszystkie rzeczy, które otrzyma od Rafe'a, staną się one jej materiałem dowodowym i ujawni je gdy zdobędzie ich wystarczająco dużo. 

Sytuacja, w której znalazła się Clarissa tak zaczęła działać na jej życie codzienne, że bała się wychodzić z domu, bała się że gdzieś zobaczy Rafe'a że po raz kolejny otrzyma do domu kopertę ze zdjęciami. Chodziła przestraszona, nie wyspana, mało jadła. Jedynie praca przy procesie dawała małą odskocznię, bo poznała tam  Roberta, który również był jednym z ławników. Szukała w nim oparcia, co było dla niej istotne razem jechali pociągiem z i do pracy. Mogła przez chwilę czuć się bezpieczniej, chociaż nie widziała w pobliżu Rafe'a czuła jego obecność wiedziała że gdzieś tam jest ukrywa się, śledzi ich. Moja opinia


Książka z nieprzyjemnym zjawiskiem społecznym jakim jest stalking, coraz częściej ten temat gości w literaturze. Historia Clarissy przyprawia o dreszcze, sam fakt bycia prześladowanym sprawia, że zaczynasz bać się swojego cienia, obsesja kogoś kto uprzykrza ci życie odbija się na twoim codziennym życiu i funkcjonowaniu zaczynasz myśleć że wariujesz.
Książka ciekawa,  chociaż nie porwała i nie zbudziła we mnie takich emocji jak się spodziewałam, (być może przez to że akurat dopadło mnie choróbsko)  współczułam Clarissie,  bo nie chciałabym się znaleźć na jej miejscu, no ale brakowało mi jeszcze dodatkowego bodźca, który by sprawił że i ja bałabym się razem z nią, jakoś nie odczułam mocnego skoku adrenaliny mimo iż narracja w powieści odbywa się dwutorowo, raz jest pierwszoosobowa, prowadzona jakby w formie pamiętnika Clarissy, gdzie zwraca się ona bezpośrednio do Rafe'a i dogłębnie pokazuje swoje odczucia do jego osoby i jego obsesyjnego zainteresowania nią. Oraz narrację trzecioosobową, gdzie narrator przedstawia jej osobę i zachowania z "zewnątrz".
Podsumowując nie oceniam książki źle bo podobała mi się, jest dobrym thrillerem psychologicznym i zachęcam do jej sięgnięcia.  


Informacje

Autor: Claire Kendal
Tłumacz: Piotr Lewiński
Data wydania: 18.02.2015
Wydawnictwo: Akurat
Kategoria: Thriller/sensacja
Moja ocena:  7/10