sobota, 8 sierpnia 2015

Dom służących


Autorka

Kathleen Grissom- Urodzona w Kandzie pisarka, obecnie mieszka w południowej Wirginii.
Dom Służących to jej debiutancka powieść i postanowiła ją osadzić właśnie w nowo zamieszkanym miejscu w Wirginii. Książka stała się bestsellerem na rynku amerykańskim i została wydana w kilkunastu krajach.Fabuła
"Jej słowa mnie uspokoiły, ale tego dnia uświadomiłam sobie, że świat podzielony jest czarno-białą linią, jednakże nie rozumiałam jeszcze jak głęboki jest ten podział"

Przełom XVIII i XIX wieku  mała sześcioletnia dziewczyna Lavinia podczas rejsu statkiem  z Irlandii traci rodziców i zostaje osierocona. Kapitan James Pyke w ramach wykupienia długów jej rodziców, zakontraktowuje dziewczynkę i sprowadza na swoja plantację tytoniu  w Wirginii.  Dziewczynka zostaje oddana pod opiekę czarnoskórym niewolnikom zamieszkałym w domu kuchennym. Jej opiekunką zostaje nieślubna  córka kapitana Belle.

Lata mijały, Lavinia  coraz bardziej pokochała ludzi, którzy od początku okazali jej tyle serdeczność, miłość i dobroci zyskała nową "mamę" i tatę".  Mama Mae i Papa George są dla niej jak  rodzice. Lavinia również zaprzyjaźnia się z Benem, Fanny Beattie, Dory  i Bell, którzy są jak rodzeństwo. Lavinia  pomagała z codziennych obowiązkach w domu kuchennym oraz w dużym domu przy uzależnionej od opium żonie kapitana Miss Marcie, która nie zbyt dobrze znosiła wyjazdy swojego męża.
Jedynym ukojeniem dla Miss Marthy okazuje się być towarzystwo Lavinii, kobieta pragnie spędzać z nią więcej czasu, uczy dziewczynkę pisać, czytać, co wiąże się z jeszcze częstszym  przebywaniem w dużym domu. Dziewczyna jest rozdarta między tych  których kocha a Miss Marthą, którą bardzo polubiła.

W między czasie jedna tragedia zastępuje następną. Po latach  plantację tytoniu przejmuje syn kapitana- Marshall, który nie stroni od alkoholu, jest agresywny i zdolny do wszystkiego. Wprowadza swój interes w długi i kłopoty nie tylko materialne.
  Wszyscy niewolnicy żyją w strachu. Życie dorosłej już   Lavinii  zawieszone jest między niewolnictwem a wolnością.


Dom służących to bardzo smutna historia, kolejna, która przedstawia okrutne traktowanie czarnoskórych. Przepełniona jest bólem, cierpieniem, które rozdzierają  serce. Aż trudno uwierzyć że w tych wszystkich tragediach, upokorzeniach jest jeszcze tyle  miłości i przede wszystkim wiary, tak silnej, że jest się w stanie poświęcić własne życie dla dobra bliskich osób. Tę całą historię rozgrywającą  się od 1791 roku aż po 1810 śledzimy z perspektywy samej Lavinii, oraz  Belle. Pierwsza  to biała dziewczynka, później kobieta  której serce nadal  jest tak dobre i naiwne, że nie widzi tego co się dzieje, a prawda okazuje się bardzo bolesna, druga czarnoskóra kobieta, której złe traktowanie, ubliżanie i wykorzystywanie znane jest od zawsze.

Kathleen Grissom tworząc swoją książkę, wgłębiła się w w historię nowo zakupionej wraz z mężem plantacji w Wirginii.  Grzebiąc w starych papierach natknęła się na informację na temat wzgórza obok ich domu, które nosiło nazwę "Wzgórze Murzynów" zbierając materiały na temat niewolnictwa Afro-Amerykanów stworzyła fikcję literacką mająca ducha, wydarzeń z tamtego okresu.


Moja opinia

Już nie pierwszy raz sięgam po książkę, której tematyką jest niewolnictwo i okrutne traktowanie czarnoskórych. Są to historie bardzo bolesne, a czytając za każdym razem miałam wrażenie, że moje serce pęknie. Jednak w literaturze temat ten jest powielany, przypominany. Człowiek, człowiekowi równy i nigdy nie powinno coś takiego mieć miejsce.
 Tyle smutku, bólu i w końcu śmierci nie mogłam znieść. Moja złość i ta bezradność towarzysząca przy czytaniu była tak silna, że  odczułam ulgę gdy już skończyłam. Lecz mimo tylu nieszczęść w powieści mamy mnóstwo miłość, a powiedzenie "w rodzinie siła" w tej historii ma ogromne znaczenie.

"Nic dla mnie nie znaczy kolor skóry, ani to, kto jest ojcem, ani kto jest matką. Jesteśmy rodziną i dbamy o siebie nawzajem. Rodzina czyni nas silnymi, gdy nadchodzą kłopoty. Trzymamy się ze sobą i pomagamy sobie, kiedy trzeba. To jest prawdziwe znaczenie rodziny"


Informacje
Autor: Kathleen Grissom
Tłumacz: Agnieszka Kalus
Data wydania: 27.11.2013
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Kategoria: Literatura współczesna
Liczba stron: 440
Moja ocena: 8/10