wtorek, 11 sierpnia 2015

Polskie książnice poza krajem


Dziś,  tak w ramach oddechu od recenzji, ale i  dosłownie oddechu, bo upał doskwiera i przyznam szczerze pisanie recenzji  w tym ukropie to naprawdę męczące,  Od rana schładzaliśmy się w jeziorku, pływanie zabawa. Dziecko nic a nic nie zmęczone po takich szaleństwach natomiast  ja bardzo :)  nie wiem skąd dzieci moją tyle energii!
 Ale wróćmy do tematu. Z gorącej plaży, jeziora, morza, balkonu, ogródka, przenosimy się w mury bibliotek.  Wiele naszych księgozbiorów  przechowywanych, jest poza granicami naszego kraju. Chcecie wiedzieć, która biblioteka powstała jako pierwsza? gdzie znajduje się największa?  Być może już wiecie, ale jeśli nie, może warto się z tym zapoznać?

                                                      Biblioteka Polska w Paryżu


 Bibliothèque polonaise de Paris
Jest najstarszą biblioteką poza granicami naszego kraju została założona w 1838 roku przez Adama Jerzego Czartoryskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza i Karola Sienkiewicza. Biblioteka miała na celu zbierać książki, które ocalały od grabieży i zniszczeń, w zbiorach miały znajdować się też archiwa i pamiątki narodowe.  1989 r. księgozbiór wynosił 220 tys woluminów, posiada ok. 5 tys map polskich i 7 tys rycin od XVI do XX wieku. W zbiorach znajdziemy  też rękopisy "Pana Tadeusza" oraz "Dziadów" Adama Mickiewicza, listy królowej Bony. 
Biblioteka ma swoja własną siedzibę na Wyspie św. Ludwika przy Quai d' Orléans. Od 1903 roku w bibliotece funkcjonuje Muzem Adama Mickiewicza. 

źródło: Wikipedia 
Biblioteka Muzeum Polskiego w Chicago
Została założona przez Zjednoczenie Polskie
Rzymsko-Katolickie w 1915 roku. W zbiorach swych zawiera 51 tys. egzemplarzy, w których skład wchodzą
starodruki, czasopisma, literatura popularnonaukowa, 
beletrystyka .

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       źródło: Wikipedia 
   Biblioteka Polska w Rzymie
     Biblioteca Polacca di Roma


Założona 1927 roku przez Józefa Michałowskiego pjednocześnie  ze 
Stacją Naukową Polskiej Akademii Umiejętności (PAU)
oraz od 1957 roku Stacja Naukową Polskiej Akademii Nauk (PAN)
Zbiory znajdujące się w bibliotece to publikacje z zakresu historii Polski
historii kościoła, historii sztuki i kultury.  Obecnie księgozbiór zawiera ok 35, 500  druków ( począwszy od starodruków do tych bardziej teraźniejszych) 500 tytułów czasopism,
 40 tys. zbiorów specjalnych.źródło: Accademia Polacca
Biblioteka Polska w Londynie
 Polish Social and Cultural Association

Jedna z najbardziej znanych placówek poza granicami
kraju. Powstała 1942 roku. Biblioteka mieści się w 
w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w dzielnicy Hemmersmith. 


Biblioteka Polska w Londynie ( źródło: POSK)

Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki

Powstała w 1960 roku w Buenos Aires w Argentynie. Jest to największa placówka polonijna w Ameryce Południowej. W swoich zbiorach zawierała dzieła klasyków literatury polskiej encyklopedie, przewodniki. Cenny zbiór roczników pism polonijnych wydawanych w Argentynie od 1920 roku, aktualnie wpływające polskie czasopisma naukowe z zakresu literatury i teatru.Unikalny, bogaty zbiór dokumentów, fotografii, negatywów, archiwa stowarzyszeń polskich, listy, wycinki prasowe dokumentujące historie życia polonijnego na terenie Argentyny. 300 filmów najlepszych reżyserów polskich.  W 2005 roku w bibliotece wybuchł pożar, szukałam informacji, by coś więcej dowiedzieć się na ten temat, być może źle szukałam, ale niestety nie udało mi się znaleźć, jak duży był to pożar, co ze zbiorami, ewentualną odbudową itd. 


Czy wpis zainteresował was chociaż trochę? Dziś postaram się jeszcze późnym wieczorem zasiąść do recenzji, uwielbiam czeski humor i chciałabym szybko podzielić się z wami jak przezabawne perypetie miała "Ostatnia Arystokratka"