poniedziałek, 14 września 2015

#1 Poniedziałek z Sherlockiem                       

Z Księgi wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa. 
Jesień się zbliża, mnie się ona zawsze kojarzy z kryminałami i powieściami detektywistycznymi. Zaczynamy więc poniedziałki z Sherlockiem, najbardziej znanym i ekscentrycznym detektywie wszech czasów, którego do życia powołał Sir Arthur Conan Doyle, Szkocki pisarz ur. 22 maja 1859 roku, zm. 7 lipca 1930 roku. Powieści o Sherlocku Holmesie stały się na tylko popularne, że wielu ludzi twierdziło, iż żył on naprawdę, a sam autor przyznał, że wzorował tę postać swoim mentorze doktorze  Josephie Bellu podczas studiów w Edynburgu.

Sherlock Holmes pierwszy raz pojawił się w noweli Studium w szkarłacie które właśnie rozpocznie poniedziałki z Sherlockiem:)
Fabuła

     Studium w szkarłacie podzielone jest na dwie części. Pierwsza to wspomnienia byłego lekarza wojskowego doktora  Johna Watsona, który podczas wojny a Afganistanie zostaje ranny, długa rekonwalescencja nie pozwoliła jednak Watsonowi wrócić do pełniących obowiązków. Został on więc odesłany do Anglii. Ne mając rodziny, ani przyjaciół i stałego miejsca, wynajmuje pokój w hotelu. Jednak jego środki na długo nie pozwalają na takie mieszkanie, w głowie Watsona pojawia się myśl o przeprowadzce gdzieś na wieś. Podczas rozmyślań w barze spotyka swojego dawnego znajomego,  z którym niegdyś pracował. Opowiadając o swoich przygodach, John wyznaję, że jest w kiepskiej sytuacji. Stamford napomina, że zna kogoś kto właśnie poszukuje współlokatora.

Na Jowisz!- zawołałem. - Jeśli naprawdę szuka kogoś, kto będzie z nim dzielił mieszkanie i koszty wynajmu, to myślę, że jestem właśnie tym człowiekiem, którego szuka. 


Tak oto szanowni panowie poznali się i zaczęli razem mieszkać. John zaintrygowany nowym znajomym, początkowo nie wie czym ten się zajmuje. Tym czasem Sherlock otrzymuje telegram od oficera Scotland Yardu z prośbą o konsultację. W opuszczonym budynku zostaje znalezione ciało mężczyzny. Okoliczności są bardzo intrygujące, twarz mężczyzny zastygła w przerażeniu,  obok zostaje znaleziona damska obrączka, a na ścianie został wydrapany napis "Rache" ( niem.: "zemsta"). Zagadka w sam raz dla Sherlocka Holmesa, tym bardziej, że po niedługim czasie w jednym z hoteli zostaje odnaleziony kolejny martwy mężczyzna.

     Druga część  przenosi nas w przeszłość z Anglii do Ameryki poznajemy historię z życia zabójcy oraz motywy, które nim kierowały.  Historia z przeszłości znów powraca do sprawy morderstw i ich rozwikłania. Oczywiście  Sherlock,  swym bystrym umysłem, otwartymi oczami i sztuką dedukcji dochodzi do rozwiązania zagadki, która jest dużym zaskoczeniem.

Sherlock i Watson, to świetny duet, chociaż z biegiem czasu ten drugi musi wykazać się wielką cierpliwością w stosunku do osoby swojego współlokatora i przyjaciela zarazem. Sherlock sam sobie pochlebia, jest jedynym konsultantem detektywistycznym, w Londynie. Arogancki, ekscentryczny i na pewno trudny. Na każdym kroku przedstawia swoją wyższość. John Watson, któremu Sherlock tłumaczył sztukę dedukcji jest pod wielkim wrażeniem jego profesji. Staje się on więc kronikarzem, opisując tym samym swoje odczucia i przygody, które mógł przeżyć wraz z Sherlockiem. 


Moja ocena 

Powiem szczerze nie wiem dlaczego kiedyś zaprzestałam tylko i wyłącznie na Studium w szkarłacie. Czytałam już dobrych kilka lat temu i naprawdę nie potrafię pojąc, dlaczego wtedy nie sięgnęłam po resztę. Tym razem nadrabiam wszystkie ich przygody podczas rozwiązywania zawiłych zagadek, bo ogromna Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa liczy 1119 stron i zawiera wszystkie 57 opowiadań i cztery nowele! Czysta Sherlockowo-Watsonowa rozpusta, uwielbiam ten tandem!
Bez wątpienia jest to klasyk literatury, który trzeba przeczytać.


Informacje:
Autor: Sir Arthur Conan Doyle
Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa 
Wydawnictwo: Rea
Liczba stron: 1119