poniedziałek, 7 września 2015

Przedpremierowo: What if? A co gdyby?

Macie tak czasem, że po głowie chodzą wam przeróżne, nawet te dziwne i absurdalne pytania? myślicie sobie "ciekawe co by się stało gdyby..." Wyobraźcie sobie np.  mur zrobiony z całego układu okresowego pierwiastków, lub, że pływacie w basenie,  w którym na dnie spoczywa wypalone paliwo jądrowe. Czy jest to w ogóle możliwe? 
Ta książka, zawiera  jeszcze więcej podobnych pytań i jeszcze bardziej zaskakujących odpowiedzi. Jej autorem jest twórca najpopularniejszych komiksów internetowych na świecie - XKCD. Jeśli nie widzieliście zerknijcie bo są ciekawe i zabawne  warto też zerknąć na Fanpage Waht if?  

Randall Munroe- Był również naukowcem NASA. Pozostawił jednak karierę dla tworzenia sytuacyjnych komiksów i pisaniu książek.
O czym jest ta książka?

W książce What if? Randall Munroe odpowiada na absurdalne i hipotetyczne pytania zadawane mu przez internautów. Pytania, dotyczą głównie techniki, fizyki, chemii, biologii, informatyki, a wszystko to otoczone dodatkowo przezabawnymi komiksowymi rysunkami. 

"Czy strzelające  w dół karabiny maszynowe mogą działać jak plecak odrzutowy?"

Rys. z książki str.85

"Jak długo przetrwałaby łódź podwodna w orbicie okołoziemskiej?"

Rys. z książki str.94

Munroe, po to by uzyskać odpowiedzi na zadane mu pytania, tworzy symulacje komputerowe, radzi się ekspertów w różnych dziedzinach, szuka w internecie. Odpowiedzi przedstawia  w naukowy, a zarazem prosty i dość zabawny sposób.  Jednak zdarzały się również pytania, na które autor nie potrafił podać jednoznacznej odpowiedzi i pozostawiał je tylko w postaci swoich przezabawnych komiksów co jest w tej książce dużym plusem.

Mnie ta książka ogromnie zaciekawiła bo zdecydowanie jest to coś innego i nigdy jeszcze takiej nie miałam okazji czytać. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, nawet jeśli to tylko hipotetyczne założenia. 

Dodam jeszcze na koniec, że książka ma swoją Polską premierę 7 października 2015 r. 
Dlatego wszystkich ciekawskich zachęcam do sięgnięcia po tę książkę, być może wśród tych pytań są też takie, które sami wielokrotnie zadawaliście?

Za oceanem książka zbierała mnóstwo pozytywnych opinii i znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów non-fiction "New York Timesa".

Informacje:
Autor: Randall Munroe
Tłumacz: Sławomir Paruszewski 
Polska premiera: 7. 10. 2015
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kategoria: Literatura faktu
liczba stron: 372
Moja ocena 8/10