czwartek, 22 października 2015

House of Cards. Ograć Króla- Recenzja

Polityka rządzi się swoimi prawami, są tacy, którzy bardziej się angażują i tacy, którym krew buzuje od polityków, zwłaszcza gdy chodzi o drogę do władzy, wiele obietnic, postanowień. Będąc na czasie wyborów i polityków czas na tego jednego wielkiego, który do władzy dobrał się łamiąc wiele zasad i niszcząc przy tym wiele osób Francis Urquhart powraca.Fabuła
Rozdanie drugie

Francis Urquhart po bezwzględnej grze o władze zostaje premierem brytyjskiego rządu. Osiągnął swój cel, pozbył się tych, którzy urazili jego ambicje, zaniechali obietnice. Jednak w tym nowym rozdaniu Francis ma przy stole nie tylko poprzednich graczy, ale i kilku nowych, czy nadal będzie stosował te same triki? Zbliżają się wybory samorządowe, podczas audiencji  Francis przedstawia założenia królowi, wdaje się w wymianę zdań, nowy premier nie wywarł na władcy dobrego wrażenia różnica poglądów sprawia, że Francis za wszelką cenę chce dopiąć swego,  intryga wisi w powietrzu, Francis jest nawet w stanie zniszczyć samego króla by zrealizować swój plan.

" W polityce chodzi o zdobycie i wykorzystywanie władzy. To brutalna, wręcz bezwzględna dziedzina. Nie miejsce dla króla".(str.297)


House of Cards. Ograć Króla to kontynuacja politycznych przepychanek, gdzie władza uderza do głowy niczym woda sodowa. Francis pokazał swoją taktykę idąc w raz z zasadą po trupach do celu, tym razem wystawi swoich przeciwników na podbicie*. Czy bycie premierem upoważnia do tego by sprzeciwiać się władcy? Poprzeczka zawieszona jest jeszcze wyżej niż poprzednim razem, partia traci poparcie, tonący brzytwy się chwyta? A może lepiej odpuścić niż zostać zranionym? Nie w przypadku Francisa Urquharta, skandal? ujawnienie "brudów" królewskiej rodziny, doprowadzenie do abdykacji króla? taki ma cel,  F.U., potrafi wiele lecz nie wszyscy, którzy są po  "jego" stronie bywają fair,  jedno nie właściwe ułożenie kart i domek zaczyna się rozpadać. 
" Nigdy nie przestaje mnie zadziwiać, jak politycy zawsze potrafią perorować w imieniu obywateli, nawet kiedy wygłaszają najbardziej absurdalne kłamstwa" (str. 385)
W drugiej części politycznej gry o władzę pojawiają się nowe postaci, nie tylko sam król ale też przybywająca z Bostonu Sally Quine młoda specjalistka od badań opinii publicznej,  z cienia również wychodzi żona Francisa,  Mortima. Będąc poprzednio bardziej na uboczu tym razem wychodzi do ludzi, o ile zachowanie Francisa nie powinno być zaskoczeniem, o tyle Mortima pokaże się z zupełnie innej strony. 
Patrząc z perspektywy poprzedniej części ta jednak całość  wychodzi dość słabo, ten pewny siebie, arogancji, pozbawiony empatii Francis Urquhart, to jednak nie ten sam Francis. w tej części brakuje  napięcia,  mocnych posunięć, które przewracają kolejne osoby stojące  na przeszkodzie, sam konflikt miedzy premierem a królem nie odgrywa jakoś większej roli i wydaje się być takim...nijakim konfliktem, a  przyćmiewają go inne. Chociaż treść nie podnosi tak adrenaliny jak poprzednia tak zakończenie mimo wszystko zaskakuje. 

Moja opinia

Czekałam z niecierpliwością na tę część, Hosue of Cards. Bezwzględa gra o władzę,  której recenzję pisałam na początku istnienia bloga, możecie ją znaleźć TUTAJ . wywarła na mnie ogromne wrażenie świetny thriller polityczny, pełen intryg zawiłości mocnych charakterów no i samego głównego bohatera.  Tak odliczałam dni by móc sięgnąć po kolejna część, chwyciłam w ręce House of Crads. Ograć Króla zaczęłam czytać i cały zapał powoli wygasał, czegoś mi brakowało w tej dalszej historii nie było tego "wow" można nawet powiedzieć, że wszystko idzie tak jakoś mozolnie wychodzą jakieś skandale, zdjęcia, ale niestety wpada to dość płytko. Jedyne na czym się nie zawiodłam to nadal dosadne sentencje, rozpoczynające każdy rozdział i oczywiście zakończenie, które szczerze mnie zaskoczyło. Mam nadzieję, że w trzeciej części doczekam się wielkiego "bumu" i że Dobbs świadomie zwolnił nieco akcję by w ostatnim rozdaniu ograć każdego. 

*Podbicie w pokerze oznacza podbijanie stawki zmuszając tym samym pozostałych graczy do spasowania bądź przebicia. 

Informacje
Autor: Michael Dobbs
Tłumacz: Agnieszka Sobolewska 
Data wydania: 7.09.2015 
Wydawnictwo: Znak Literanova
Kategoria:Thriller, sensacja, kryminał
Liczba stron: 400
Moja ocena: 7/10