niedziela, 1 listopada 2015

#5 Cudzych autorów czytacie, swoich nie znacie. "Na psa urok" Anna Sokalska

Czary, wiedźmy, człowiek, który przez lata był psem? a to wszystko dzieje się w jednym z pięknych miast naszego kraju- Wrocławiu.

Autorka 

Anna Sokalska- Wrocławianka urodzona w 1990 roku.   
Z wykształcenia prawnik. Debiutancką powieść
wydała w 2009 roku. Na przełomie 2015/2016 roku 
wydany zostanie zbiór opowiadań "Kimera" w których
autorka pisze o demonach. Fabuła

Czasy, kiedy to sporządzanie nieznanych mieszanek, ziółek, dziwnych rytuałów, a nawet posiadanie czarnego kota było uważane za nieczystość i szarlataństwo. Osoby przyłapane na tym co według innych było czarną magią spalano na stosach. Tak też działo się w 1636 roku kiedy to na obecnym starym mieście w Krakowie przywiązaną do pala kobietę oskarżono, o wyżej wymienione czyny.Tłum czekał na egzekucję, którą przerywa wtargnięcie młodego zakonnika z tajemniczym listem, jej czyny zostały darowane. Ludność nie dowierza, zwłaszcza jeden młody człowiek, który w te pędy ucieka gdy wiedźma  odzyskuje wolność. To młodzieniec, który ją wydał, za uprawianie magii wściekła wiedźma Wanda rzuca czar i chłopak staje się...psem. 

Wrocław 378 lat później 


Ania Sarnowska młoda pani prawnik, wyglądem bardziej  przypominająca małą blond dziewczynkę  pracuje w jednej z Wrocławskich korporacji OSOM Corp. Należy do sześcioosobowej załogi zespołu F do spraw kontroli umów. To tu Ania codziennie stawia czoła szefowi "Borsukowi", "Goofy'emu", "Chomikowi", "Wronie" i "Księciu". W pracy Ania nie ma sprzymierzeńców, gdzieś tam po cichu wzdycha do "Księcia" a jej marzeniem jest napisanie książki.  Prywatnie, Ania przyjaźni się ze znaną aktorką i celebrytką Izabelą Sokół, z która kiedyś studiowała, Iza to totalnie przeciwieństwo Ani, elegancka, pewna siebie, wygadana kobieta. U boki Ani jest jeszcze jej najwierniejszy przyjaciel Jerry, pies rasy yorkshire terrier. Po długiej nieobecności  własnie do Ani dzwoni Iza i zapowiada odwiedziny. Ania w pośpiechu ogarnia swoje małe mieszkanko, gdy nagle w dziennym pokoju w miejscu gdzie właśnie leżał Jerry, zauważa młodzieńca, który nie mniej niż ona jest przestraszony. Pies chłopak chce wyjaśnić kim dokładnie jest, zdradzając kilka istotnych informacji o niej samej.
Żeby tego jeszcze było mało zła wiedźma  również mieszka we Wrocławiu i nie spocznie, póki nie odzyska swojego talizmanu mocy, by zemścić się i zniszczyć swojego dawnego pomocnika. Zaczyna się wielka walka dobra ze złem. Pojawia się szaman Maciek rozmawiający z duchami. Całe dotychczasowe życie Ani zostaje w ciągu jednego wieczoru obrócone o 180 stopni.

"Ania z miną godną zapaśnika przenosi właśnie swoje umęczone ciało ze stopnia numer cztery, na stopień numer pięć. Sąsiad widząc jej wysiłek, łapie za zakupy i zabiera jej z rąk. Ania wydaje z siebie mało przystojny dźwięk ulgi przypominający westchnięcie byka po stratowaniu kilku toreadorów" (str. 153)
Na psa urok jest przesycone komizmem, już sam motyw połączenia ludzi z "przybyszami" z przeszłości. Świat teraźniejszy przeplata się z tym fantastycznym. Rozmowa z  duchami, dziwne zaklęcia, talizmany, poszukiwanie świętego, no i oczywiście sama przemiana psa w człowieka już jest czymś nierealnym. Autorka umiejętnie połączyła rzeczywistość z magicznymi postaciami. Oprócz Ani jej psa, przyjaciółki celebrytki, pojawia się też pewien polityk, starsza pani mieszkająca w domu opieki, wszystkie zdarzenia i osoby są ze sobą połączone aż w pewnym momencie podchodzą nawet pod dramatyzm. Ponad to w książce mamy specyficzny styl pisania i narracji, co jakiś czas w nawiasach pojawiają się myśli kogoś niewidzialnego,  w których pełno  humoru, ironii, głosy te  idealnie współgrają z całą powieścią i nadaje dodatkowego tajemniczego charakteru. 

Moja opinia

Na książkę trafiłam przeglądając tytuły w księgarni internetowej, tytuł zwrócił moja uwagę, robiłam szybki research opis mnie jeszcze bardziej zaintrygował i tym samym kliknęłam "kupuję". Świetnie się czytało, Anna Sokalska pisze dość swobodnie, z humorem, potrafi bawić się formą, płynnie przejść z fantasy  w rzeczywistość i również wymieszać je razem,  tworząc ciekawą historię. Był to naprawdę świetnie spędzony czas. 

Informacje
Autor : Anna Sokalska
Rok wydania: 2015 
Wydawnictwo:Oficyna Wydawnicza ATUT
Kategoria: komedia/fantasy
Liczba stron: 284
Moja ocena: 7/10