wtorek, 5 kwietnia 2016

Północ i Południe- Elizabeth Gaskell

Lato w pełni! Nareszcie od kilku dni pogoda rozpieszcza nas cudownie, uwielbiam słońce czyste błękitne niebo, trawa koc i książka coś cudownego:)

Dziś w ten kolejny słoneczny dzień cudowna klasyka literatury Północ i Południe Elisabeth Gaskell. Zapraszam!


O Autorce

Ur. 29 września 1810 roku w Londynie
Angielska pisarka z czasów wiktoriańskich
w swoich powieściach często opisywała problemy społeczne, ekonomiczne i
kulturowe. Zmarła 12 listopada 1865 roku w Holybourne.Fabuła

   Powieść rozgrywająca się w połowie XIX wieku. Ciężkie czasy, Anglia podzielona na biedną i żyjącą przemysłem północ oraz spokój, naturę i rolnictwo panujące na południu. To właśnie w zaciszu południowej Anglii  w Helstone mieszka Margaret Hale wraz z rodzicami. Ojciec panny Hale jest miejscowym pastorem, lecz od jakiegoś czasu targają nim wątpliwości, czy dalej piastować tę funkcję. W końcu podejmuję decyzję, rezygnuje z kierowania parafią, tym samym zmuszony jest opuścić malownicze Helstone i przenieść się na północ do Milton i zarabiać tam jako nauczyciel literatury. Dla panny Margaret i jej mamy to niewątpliwie wielki cios, z bólem w sercu opuszczają swój dom i otoczenie Helstone, by zamieszkać w  robotniczym mieście, pełnym kurzu, biedy i szarości.
"Ludzie z Południa często są przestraszeni tym, co my w Darkshire nazywamy po porostu życiem i walką. Ale kiedy się żyło dziesięć lat pomiędzy ludźmi, którzy niezmiennie czują urazę wobec lepszych od siebie i tylko czekają na możliwość, aby im odpłacić, człowiek ma sposobność się przekonać, czy jest tchórzem, czy nie, proszę mi wierzyć."( str.156)
  Przeprowadzka do Milton była ciężkim przeżyciem. Z biegiem czasu Margaret zapoznaje się z codziennym życiem tego miasta, widzi biedę, choroby, a nawet śmierć, która dotknie bliskie jej osoby.  W nowym miejscu pierwszy raz w życiu widzi strajki robotników o  lepsze płace.  Poznaje również jednego z większych przemysłowców tego miasta- Johna Thorntona, któremu jej ojciec udziela lekcji literatury.  Dobra dusza Margaret  i wrażliwość na cierpienia innych powodują, że pan Thornton jest w jej oczach bezdusznym i nie doceniającym swoich pracowników człowiekiem, widzącym tylko ekonomiczne aspekty. Tych dwoje różni tak wiele rzeczy, Margaret wychowana jak dama,  żyjąca dostojnie,  bez zmartwień. Na Johna wcześnie spadła funkcja głowy rodziny, jedynego mężczyzny, który po śmierci ojca musiał zaopiekować się matką i siostrą. Tak dwójka tak różnych ludzi, wychowująca się w innych warunkach,   zbliży się do siebie chociaż oboje przed sobą będą to ukrywać. Ona podczas strajku pracowników w fabryce Johna stanie w jego obronie, on otworzy serce na ludzkie cierpienie i dla niej samej.
"Choć z początku uważała, że jego deklarację wymusiło i sprowokowało współczucie dla niej po tym , jak zrobiła z siebie widowisko - które mógł, podobnie jak tylu innych, niewłaściwie zrozumieć - to jednak, jeszcze zanim opuścił ten dom, z z całą pewnością już pięć minut później, uświadomiła sobie jasno i wyraźnie, że naprawdę ją kochał. Że kochał ja już wcześniej. Że  będzie ją kochał. Aż się skurczyła i zadrżała, jakby zafascynowała ją ta przemożna siła, dotychczas tak odrażająca. Wycofała się z tych myśli i próbowała ukryć się przed nim. Bez skutku." (str.264)
  Północ i Południe Elizabeth Gaskell to powieść, która rozgrywa się powoli, ale nie znaczy, że nie potrafi zaskoczyć, zasmucić i czasem rozbawić. W prawdziwy sposób pokazuje podzieloną dziewiętnastowieczną Anglię. Porusza problemy społeczno-obyczajowe, obraz młodej damy i jej rodziny, a także subtelną miłość, w której to rozum podpowiada inne zachowania, a serce nie sługa, bije z przyspieszonym rytmem.
W Powieść mamy mnóstwo elokwentnych wypowiedzi i zachowań bohaterów, tak typowych dla powieści epoki wiktoriańskiej, w sam raz dla miłośników takiej literatury.


Moja opinia

  Uwielbiam Jane Austen i Emily Brontë, chociaż tej książki tak silne nie porównywałabym do powieści wyżej wymienionych autorek. Nie znaczy to, że jest gorsza, Północ i Południe porusza dość istotny problem, dwa światy, które zdają się siebie nie rozumieć.  Wpleciony wątek miłosny jest tak subtelny, lecz w całej historii ciągle daje o sobie znać łącząc z pozostała tematyką. Książkę mimo wszystko czytało się ciekawie, no i tak piękna okładka z serii Angielski ogród :)

Informacje

Autor: Elizabeth Gaskell
Tłumacz: Katarzyna Kwiatkowska
Data wydania: 19.11.2014
Wydawnictwo: Świat Książki 
Kategoria: Literatura klasyczna
Liczba stron: 576
Moja ocena: 7/10